Az Elon Musk könyv

Nemrég elolvastam Walter Isaacson - Elon Musk c. könyvet. 

Nagyon érdekes és nagyon inspiráló, sőt sokszor nagyon vicces is!

Ez a faszi egy őrült! :) 

Nyilván kell is, hogy ilyen dolgokat elérjen! Ami számomra nagyon érdekes volt, hogy mennyire rajta tartja a szemét az egyes projekteken, ötleteken stb.

Néztem nemrég egy interjút vele, ahol a 2024-es tervekről kérdezték és elég részletesen előadta, hogy hol tartanak az egyik projekttel ( robottaxik, "Model 2" stb.). A videó alatt a komment szekcióban a sok nagyokos persze egyből elkezdte osztani, hogy egy CEO nem is tudhat ilyen szinten és ilyen mélyen egy projektről, különben is, hány céget vezet, stb.

Ha olvasták volna a könyvet, akkor tudnák ezek a kommentelők, hogy nem beszélt mellé a csávó! Napi szinten lemegy a gyárakba, hol rakétát szerel, hol autót stb.

Miért jó ez? Mert ismeri az összes folyamatot és beviszi mindenhova a tulajdonosi szemléletet! Megkérdőjelezi a dolgokat! Inspirálja a kollégákat stb.

Ha nem így csinálja sztem a SpaceX és a Tesla is már rég csődbe mentek volna!

Véleményem szerint kétféleképpen lehet vezetni egy céget:

1. Mindenhez is értesz amit a céged csinál! Vagy azért mert végigjártad a ranglétrát, vagy azért mert nulláról építetted és ott voltál minden folyamatnál! Nem csak felületesen érted és okoskodsz, hanem valódi tudással rendelkezel! (pl. Elon Musk?)

2. Vezető/Álmodozó/Innovátor vagy aki kitalál új ötleteket/termékeket/megoldásokat és e köré építesz vagy építtetsz vkivel egy céget. Fontos, hogy kurv@jó ötleteid legyenek és innovatív légy! (pl.: Steve Jobs?)

Persze a kettő sokszor keveredik és biztosan van más út is, de ezek a gyakoribbak.

Mindkettőnek van előnye és hátránya is:

Ha az egyes csoportba tartozol, akkor csak a cég van, semmi más és ha kell bele döglesz.

Ha a kettes csoportba tartozol akkor lehet, hogy van magánéleted is, nem tudom, olyat nem csináltam, nem én vagyok a feltaláló az biztos! :)

Ami még nagyon tetszett Elon Musk hozzáállásában, hogy sok termékfejlesztés úgy valósul meg, hogy: "jó terméket akarunk csinálni" a matek majd később alakul hozzá -->és ez az ami eladja a termékeket és szolgáltatásokat!

Ha sz@rt fejlesztünk és letojjuk az ügyfeleket, csak a számla menjen ki és fizessenek, akkor előbb vagy utóbb de elérjük a cég és a piac határait, majd game over :) (persze lehet, hogy addig már meggazdagodtál és sz@rsz bele, de ez más kérdés)

Én betenném a kötelező olasmányok közé Steve Jobs könyvvel együtt :)

Van ezeknél az életutaknál inspirálóbb egy a technológia iránt érdeklődő kamasznak?

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések